Liceul Teoretic “Radu Vlădescu” din localitatea buzoiană Pătârlagele, a găzduit, joi, evenimentul “Ziua Armatei României în școli”. Astfel, reprezentanţii Diviziei 2 Infanterie Getica, Biroului informare-recrutare Buzău, Bazei Aeriene de Instruire și Formare a Personalului Aeronautic „Aurel Vlaicu” Boboc, Brigăzii de Informații Militare și personalul Academiei Forțelor Terestre Sibiu, le-au prezentat elevilor de clasa a douăsprezecea, aspectele și experiențele personale care le-au motivat alegerile în cariera militară.
Elevilor le-au fost prezentate importanța Zilei Armatei României, misiunile desfășurate de militari în țară și în teatrele de operații, precum și informații privind cariera militară și oferta educațională a Ministerului Apărării Naționale.
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/3cf2c6ad-28d2-442b-9202-107a5371fe29-1024x768.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/ab6ad0fd-997d-4201-abd2-a33806818e88-1024x768.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/288b623a-bb07-48c1-9c52-0a5ee75f96af-1024x768.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/e4b0afb5-16a2-43c7-beb0-a121438544dd-1024x768.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/c643d45b-0b49-4b35-8431-747cbfd47e2c-1024x768.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/5216e411-ca90-492a-9115-ebc2221810f5-1024x768.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/25bb8d6b-7b09-4142-8a3e-9409ca7be2ad-1024x768.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/198918f5-e147-441c-9b21-300bd23ed4b9-1024x768.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/cf53fc6d-5d45-43d5-bffc-01efccf27e83-1024x768.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/6586fa19-86e6-4500-ab98-012278c92d97-1024x768.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/430524d1-0059-4749-9140-ddbfb630071c-1024x768.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/2963f480-ced6-4e0f-9a71-cd5729d335d3-1024x716.jpeg)
În curtea Liceului Teoretic “Radu Vlădescu” din Pătârlagele, elevii au avut posibilitatea să interacționeze cu militarii la standul amenajat cu tehnică, echipamente militare și materiale de prezentare.
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/814a3d0d-69ff-4879-847a-c7c945c1b473-768x1024.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/6fddb3e7-991b-4f14-b4f0-69358e74d8ae-768x1024.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/7bc9ef36-a946-4c06-89cf-a5fca38689ec-1024x768.jpeg)
![](https://gazetaramniceana.ro/wp-content/uploads/2023/10/28ea45a8-cd16-478e-ae80-bfd0f6a73f3c-768x1024.jpeg)
Evenimentul se va desfășura și joi, 19 octombrie, la Şcoala Gimnazială „George Emil Palade”, din Buzău, începând cu ora 13:00.